Afrodiziakami sa označujú potraviny a nápoje, ktoré majú schopnosť zvyšovať libido a našu chuť na erotické zážitky. Ako ale naozaj fungujú? Jedlo a sex sa spájajú dokopy od nepamäti. Mnoho starodávnych kníh o umení lásky, ako na príklad Kama sutra uvádzajú aj recepty, ktoré dostanú dvojicu do nálady.

V starom Grécku to boli figy, ktoré dokázali človeka rozvášniť. Napriek tomu, že vedci sa v názoroch na účinok údajných afrodiziak rozchádzajú, nie je dôvod prečo sa neinšpirovať a nevyskúšať ich účinky v praxi. Za najúčinnejšie afrodiziaká sa na celom svete považuje šampanské a ustrice, ďalej je to špargľa, banány, figy, med, mrkva, cibuľa, mandle, čokoláda a pálivé korenia napríklad peper alebo čili. Cibuľa vyznieva dosť nepravdepodobne, ale človek nikdy nevie.

To, čo pôsobí na zmysly človeka ako sexuálny stimul môže byť už samotný tvar plodiny, jej vôňa alebo chuť sk.wikipedia.org. Chemicky poňaté, banány sú napríklad bohaté na vitamín B, o ktorom sa hovorí, že napomáha vytváraniu sexuálnych hormónov, čili obsahuje kapsaicín, látku, ktorá zvyšuje telesnú teplotu a zrýchľuje krvný obeh a prekrvenie organizmu. Čokoláda zase spúšťa v mozgu tvorbu endorfínov, šampanské uvoľňuje myseľ a navodí relaxačnú náladu. Afrodiziaka netreba brať príliš vážne a spoliehať na ne, no nemožno poprieť, že na tom niečo pravdy je. Pri častej konzumácii bude mať afrodiziakálny efekt už aj to, že ste poriadne zásobení energiou. Vtedy človek dostáva všakovaké chúťky. Len pozor, aby z vás honba za erotikou nespravila neforemné, tučné, sexuálne málo atraktívne objekty.

Rate this post