Ako schudnúť? Tahle pálčivá otázka skloňované v poslednej dobe vo všetkých pádoch. Ako nájsť správnu diétu? Ktoré diéty sú naopak úplne nezmyselné? Ako sa moc netrápit, a napriek tomu zhadzovať kilogramy? Ako sa teda dá trvalo schudnúť? Neexistuje jeden univerzálny recept, pomocou ktorého by ste mohli schudnúť. Každý človek je komplikovaná individualita a nie všetci reagujú na určité podnety rovnako. Užitočným vodítkom je to, že zdravé chudnutie je také, ktoré nezanechá zlé následky na vašom tele. 

Môžete to skúsiť sami a spoliehať sa na čarovné pilulky, čaje, akupunktúru, zoštíhlovací pásy a podobne, pri ktorých použitie môžete jesť, jak je libo, nemusíte sa hýbať, a kila sama od seba mizne. Túžba schudnúť vám vyprázdnia peňaženky, s nadváhou to ale nič moc neurobí. Je nám ľúto – žiaden magický preparát, po ktorom sa chudne bez námahy, neexistuje. Ako schudnúť? Zázrakom to bohužiaľ naozaj nepôjde niektorý.

Pri otázke ako schudnúť možno mnohé napadne, že by sa mali viac hýbať. Bezva volba, ale väčšina z vás sa nestane zo dňa na deň takým športovým fanatikom, že by výdatne sportovala denne av takej miere, že začne chudnúť podľa svojich predstáv. Faldíky zostávajú, ba čo viac, vznikajú nové obliny v podobe svalového tkaniva. Prečo nechudne? Je to jednoduché – zabudli ste na výživu. Je to ako keby ste si kúpili super rýchle auto a miesto benzínu mu do nádrže naliali potrebné vodu so saponátom, teda niečo, po čom naozaj rýchlo nepôjde.

Čo tak držať hladovku? Iste ste sa už stretli s tým, že potom, čo ste sa kamarátky či partnera opýtali “Ako schudnúť?” Odpovedal vám jednoducho “Nejedz!”. Je to zdanlivo jednoduché, úbytky sú viditeľné veľmi skoro, nie je treba lámať si hlavu s tvorbou jedálnička. Ale ouha – pri hladovania strácate najmä svalovinu, vodu a minerály. Čo na vás zotrváva najdlhšie je práve tukové tkanivo. A aj keď ste takto fantasticky schudli, máme pre vás zlú správu – po skončení hladovky sa kilá vrátia a stratenú svalovinu nahradí tuk rýchlejšie, než vyslovíte slovo “dieta”.

Už vám niekedy niekto ponúkol prístroj, po ktorom by ste schudli bez akejkoľvek námahy budete? Zatiaľ čo vy v kľude sledujete televíziu, tento báječný prístroj pracuje za vás, jedzte, koľko chcete, zabudnite na trýznivé diéty a veselo a pohodlne hubněte! Je toto vaša ideálna predstava? Potom si kúpte z širokej ponuky prístrojov na chudnutie rôzne Myostimulátor, vibračné prístroje, tepelné zábaly a podobne. Čo ale robíte, keď prístroj zrovna nemáte? Ako prístroj dokáže zmeniť váš prístup k zdravému životnému štýlu?

Už ste vyskúšali tú “novú diétu”, o ktorej práve vyšla ta veľmi predávaná kniha? Navyše stačí, aby jedna z celebrít uviedla, že trápenie s tým, ako schudnúť sa jej po prečítaní tejto knihy už rozhodne netýka. Všetci po nej schudli, celý svet takto chudne, tak prečo nie vy? Možno preto, že vy nie ste “všetci”. Zabudnite na univerzálne pravidlá, skopírované jedálničky, všeobecné odporúčania na extra diétu v časopisoch, inak budete každý mesiac začínať s novou a ešte novšie diétou zakaždým založenú na inom princípe …

Ako schudnúť? Pomocou diéty predsa!

Tak by vám odpovedalo dnes už aj malé dieťa. Diety, diety, diéty ich je nepreberné množstvo, paleta je naozaj široká. Či už je to delená strava, nízkoenergetické alebo monotematické diéty, diéty podľa krvných skupín, makrobiotika, Atkinsonova diéta, zónová dieta … Majú svoje pravidlá a ponúkajú pohodlnému človeku striktné vodítka. Ale po prechode na zvyčajný štýl stravovania dochádza k opätovnému zvýšeniu hmotnosti na východiskové alebo ešte vyššiu hodnotu. Diéty škodia emóciám, pretože sú o odopieranie, premáhanie, ale škodí aj telu, pretože vždy majú nejaký negatívny následok, ktorý sa treba spočiatku zdá zanedbateľný …

Alebo v tom sami byť nemusíte, aneb …

Ideálna diéta je taká, ktorá diétou nie je! Áno, je to tak! Je totiž nesmyl stratiť desiatky kíl počas mesiaca, pretože po takomto šoku sa bude telo snažiť vrátiť celý stav čo najrýchlejšie späť a navyše sa obrnia proti ďalšiemu takému pokusu o chudnutie. Ako teda úspešne chudnúť? Optimálne je cesta postupná a zahŕňa zmenu stravovacích zvyklostí, osobných návykov i pohybovej aktivity. Neponúka síce také výsledky, ale zato zaručí, že si optimálnu váhu a zdravie udržíte do budúcnosti. Ale ako to urobiť? Môžete “chudnúť” sami striedavo s väčším či menším úspechom celý život, alebo plánovane schudnúť zdravo pod dohľadom odborníka na výživu a váhu si trvale udržať. Výživový poradca pri tvorbe vášho stravovacieho plánu berie do úvahy vaše pohlavie, vek, typ vašej postavy, náročnosť vašej práce, množstvo športové aktivity, vie, ako sa vyhnúť stravovacím prehreškom alebo krízovým situáciám, a na rozdiel od vás nikdy nezabudne na vašu motiváciu schudnúť a je vždy pripravený vám ju znovu a znovu pripomenúť.

Rate this post