Pomerne kontroverzné stravovacie štýl, ktorý sa stal svojho času módnym hitom, hlavne v Amerike, pretože dovoľuje jesť mäso a tuky, ale v podstate totálne zakazuje sacharidy.

Pravidlá Atkinsonovu diéty:

k jedlu podávať primerané porcie, ale je zakázané mať hlad, posledné jedlo konzumovať najneskôr v 20:00 hod, na desiatu jesť ovocie a to najlepšie 1 hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle, piť vodu a nesladené limonády.
Diéta spočíva v tom, že denne môžete prijať len 20 g sacharidov. Telo sacharidy potrebuje, a ak sa ich nedostáva, je nútených si vytvárať energiu z tukov. Táto premena je pre tela veľmi energeticky náročná, a tak dochádza k úbytku váhy.

Čo môžete jesť pri Atkinsonovu diéte?

  • Akékoľvek mäso, ryby, syry, vajcia, huby, zeleninu sk.wikipedia.org. Zakázané sú zemiaky, ryža, cestoviny, pečivo, sladké, káva a alkohol. Nepovoľujú sa ani niektoré druhy ovocia, ako banány, melóny alebo sladká zelenina. Napodiv je dieta vstřícná k čokoláde, olejmi a mliečnym výrobkom.

Atkinsonova Diéta má tri fázy. V implementačnej fáze po dobu 14 dní musíte striktne dodržiavať spomínaných 20 g sacharidov denne. V druhej fáze môžeme pomaly pridávať o 5 g sacharidov týždenne, až schudnete na požadovanú váhu bol. Potom nasleduje tretia fáza, v ktorej jete už celkom normálne len s malým obmedzením – biele pečivo nahradiť celozrným.

POZOR!

Je zaujímavé, že ľudia ktorí bojujú s nadváhou celý život a nikdy nedosiahli trvalého úspechu pomocou iných diét, pri Atkinsonova dieta chudnú docela rýchlo a ľahko. Avšak toto je spôsobené typom sacharidov predtým telu hojne dodávaných.

Nízka konzumácia zeleniny a veľa mastného mäsa zdravie príliš nepodporí. Obézni by si absenciou sacharidov privodil zdravotné problémy. Táto diéta nie je teda pre každého a nie je aplikovateľná po dlhú dobu.

Verdikt

Nízka konzumácia zeleniny a veľa mastného mäsa zdravie príliš nepodporí sk.wikipedia.org. Jedálny lístokpodľa Atkinsonovu diéty je príliš bohatý na bielkoviny, a zvyšuje tak záťaž obličiek a pečene. Nepríjemnou komplikáciou tiež býva zápcha v počiatočnej fáze. Rizikom je tiež zvýšený cholesterol, čo súvisí s rizikom kardiovaskulárnych chorôb, nedostatok vápnika a vitamínov, preto je potrebné pri tejto diéte dopĺňať telo vitamíny v tabletkách.

Ide o spôsob stravovania, ktorý po skončení bude spojený s jo-jo efektom, keď sa po dosiahnutí vami stanovenej váhy vrátite k svojmu obvyklému stravovanie. Ide to inak?

Rate this post