Hemeroidy sú jedným z najčastejších ochorení konečníka, ale k lekárovi sa s nimi často ľudia hanbia chodiť. Najvýraznejším príznakom tejto choroby (hemoroidy) je krvácanie, nepríjemné svrbenie a bolestové vyprázdňovanie.

Príčiny hemoroidov

Ťažkosti s hemoroidmi sa môžu vyskytnúť v každom veku. Sú pravdepodobne podmienené geneticky, ale k ich rozvoju prispieva aj životný štýl s nezdravými stravovacími návykmi as prevahou sedavých činností, a ďalej tehotenstvo, pôrod a niektoré choroby, napríklad pečene. Pozor teda na: dlhodobé sedenie alebo státie, zdvíhanie ťažkých predmetov, namáhanie čriev pri zápche alebo hnačkách, nedostatok telesnej aktivity, potravinové alergie, nedostatok vlákniny v strave.

A čo liečba hemoroidov / hemoroidov?

Z neoperačnú postupov sa odporúča diéta so zvýšeným obsahom vlákniny a teplé sedacie kúpele https://sk.wikipedia.org/wiki/Endoparazit. Čapíky a masti, ktoré vám odporučí v lekárni majú podporný účinok. Z ďalších liečebných postupov sa uvádza opich (sklerotizácia) hemoroidálnych cievy alebo aplikácie chladu (kryoterapia). Veľmi elegantné metódou je nasadenie elastické gumičky na hemoroidálnych uzol, čím možno dosiahnuť jeho odumretie a odlúčenia. Výkon väčšinou nie je bolestivý. Jednou z možností liečby je aj klasická operácia. Pri nej sa uzly chirurgicky odstráni a prívodnej cievy pletene sa podviazať. Ďalším postupom pri boji s hemoroidmi je Long metóda. Pri nej dochádza k zasunutí a zafixovanie vyhřezávající hemoroidálnych sliznice späť do konečníka. Výhodou je väčšinou nebolestivý pooperačný priebeh.

Čo môžete ovplyvniť sami?

Veľmi dôležité je pravidelné každodenné vyprázdňovanie sk.wikipedia.org. Podporia ho dostatočný príjem tekutín, aspoň 2 litre denne a väčšie zastúpenie vlákniny v potrave. Ak chcete vyvolať po ránu vyprázdňovací reflex, skúste vypiť pohár vlažnej vody. Používanie preháňadiel obmedzte len na najnutnejšie prípady. Dôležitý je aj pravidelný pohyb. Obmedzte rafinované sacharidy, ako sú sušienky, koláče, torty apod Vyhnite sa tiež konzervovaným a upravovaným potravinám, vyprážaným jedlám, koreneným jedlám, káve, tabaku, alkoholu a soli.

Rate this post